Tradycje

Weselne podziękowania – czyli jak i kiedy to zrobić

Początek wesela to wspólny toast i pierwszy taniec. Jednak to tylko jeden z punktów kulminacyjnych przyjęcia. Jednym z ważniejszych momentów są też podziękowania dla rodziców jak prezentowane tutaj. Jest to zwykle bardzo wzruszający moment, dlatego dobrze jest nieco wcześniej się do niego przygotować.

Jak podziękować rodzicom?

Nie podlega wątpliwościom fakt, że rodzicom należą się podziękowania za cały wkład jaki włożyli w wychowanie swoich dzieci i przekazanie im wartości. Do niedawna podziękowania ograniczały się do przemówienia i przekazania rodzicom kwiatów. Dziś coraz częściej podziękowania to także prezenty, a często przygotowane wcześniej specjalnie na ten moment filmy lub pokazy zdjęć.

Pomysłem na prezent może być zwyczajny kosz ze słodyczami, ramka lub album ze zdjęciami. Ale przemysł ślubny oferuje  dziś praktycznie nieograniczone rozwiązania np. statuetki za najlepszą rolę mamy i taty, czy biżuterię ze stosownymi grawerami. Ciekawym pomysłem jest zapewnienie rodzicom chwili przyjemności przez podarowanie im vouchera na masaż lub biletów do teatru lub na koncert. Ważne jest tylko, by prezent nie wprawiał w zakłopotanie.

Kiedy jest najlepszy moment na podziękowania dla rodziców?

Dobrym momentem na wyrażenie wdzięczności swoim rodzicom jest czas tuż po zjedzeniu weselnego tortu. Przygotowany wcześniej film lub pokaz slajdów może być preludium do tego wzruszającego momentu. Zwyczajowo zaprasza się rodziców na środek sali weselnej i tam po wygłoszeniu podziękowań przekazuje się im kwity lub prezenty. Niemal tradycją stał się też wspólny taniec do wybranej przez nowożeńców piosenki, najczęściej jest to utwór „Cudownych rodziców mam” Urszuli Sipińskiej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inny stosowny utwór.